Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dacia Duster I 4x4 (pierwsza generacja) - informacje i opinie
#1
Information 
Dacia Duster I (2010 - 2017)
[Obrazek: dacia-duster-i-4x4forum.jpg]

Duster - SUV Rumuńskiej marki Dacia zyskał swoją niezwykłą popularność w gronie miłośników aut offroadowych dzięki wersji z napędem 4x4. Samochód (jak i chyba cała marka) znany przede wszystkim z tego, że jest tanim autem terenowym oferującym bardzo wiele w przystępnej cenie. Jak to jednak bywa w tej klasie cenowej - jest to samochód pełen kompromisów. Wysoki prześwit i całkiem niezły kąt natarcia jak na suva pozwalają na całkiem sprawną jazdę terenową, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to model głównie przeznaczony do poruszania się po szosie.

Wersje silnikowe:

Bezyna:
  • 1.2 L H5Ft I4 turbo
  • 1.3 L H5Ht I4 turbo
  • 1.5 L H4K I4
  • 1.6 L K4M I4
  • 1.6 L K4M I4 (LPG)
  • 2.0 L F4R I4
Diesiel:
  • 1.5 L K9K I4 turbo
Wymiary:

rozstaw kół: 4315 mm
długość: 1822 mm
Wysokość: 1630 - 1690 mm

Rozmiar opon:

Rozmiar oryginalny: 215/65 R16
Rozmiar opcjonalny: 215/55 R17
Rozmiar opcjonalny: 225/50 R18
Rozmiar opcjonalny: 235/40 R19
Rozmiar opcjonalny: 225/35 R20


Opinie o samochodzie:

Dacia Duster wśród użytkowników cieszy się całkiem dobrymi opiniami. Przez stosunkowo niewielki koszt zakupu i jego uniwersalność jest to auto często polecane osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę z samochodami 4x4. Na naszym forum jest wielu posiadaczy tego modelu, którzy są z niego naprawdę zadowoleni.
Odpowiedz
#2
Sam jako właściciel mogę powiedzieć o samochodzie sporo dobrego - bardzo przyjemne auto na początek zabawy z offroadem. Jak na cywilne auto ma naprawdę fajne zdolności terenowe.
Odpowiedz
#3
A są negatywne opinie o Dacii Duster 1.6 na forum? Sam przymierzam się do zakupu tego auta, ale słyszałem, że być może warto dołożyć trochę kasy i kupić drugą generację. Jakie są popularne usterki w tym modelu?
Odpowiedz
#4
Dustery pierwszej generacji są znane ze swoich zdolności do jazdy terenowych, które przewyższają o kilka klas inne samochody, które jakby nie patrząc zostały zaprojektowane do pokonywania asfaltowych nawierzchni. Auto dosyć tanie jak na terenówkę, którą trochę jest, a trochę jednak udaje. Dla początkujących świetne auto na "entry level". Mogę polecić, moja opinia o tym aucie jest pozytywna.
Odpowiedz
#5
Ja od siebie dodam tyle, że jak ktoś chce myśleć bardziej poważnie o jeździe w terenie to powinien wybrać tą najmocniejszą benzynę 2 litry.
Odpowiedz
#6
(04-21-2022, 01:45 AM)mingwi napisał(a): Ja od siebie dodam tyle, że jak ktoś chce myśleć bardziej poważnie o jeździe w terenie to powinien wybrać tą najmocniejszą benzynę 2 litry.

Diesiel 1.5 też daje radę! Dobry moment obrotowy z dołu robi robotę  Big Grin
Odpowiedz
#7
Nie mogę napisać niczego negatywnego o tym aucie, a jeździłem nim przez ponad 2 lata. Nie wiem skąd mogą się brać złe opinie na temat tego samochodu na forum, przecież to świetne auto. W tej kategorii nie dość, że deklasuje swoich rywali, to myślę, że to najlepszy samochód terenowy w tej cenie. Zarówno benzyna jak i diesel to bardzo dobre opcje, fajne silniki, które są dosyć wytrzymałe. Miałem i polecam
Odpowiedz
#8
To chyba zależy czego ktoś oczekuje od tego auta. Według mnie Duster 4x4 oprócz wypadów w teren dobrze nadaje się do codziennych dojazdów do pracy czy jazdy po mieście. Silnik 1.6 w benzynie ma dość wysokie średnie spalanie, ale nie po to kupuje się to auto. Z resztą dla chętnych istnieje możliwość założenie LPG, które w Dusterze całkiem się sprawdza. Ja dziennie robię przebiegu po prawie 100 km - dlatego zdecydowałem się na auto gaz i jestem mega zadowolony. 

Warto też dodać, że eksploatacja Dustera nie jest przesadnie droga, a Dacia ma wiele części trochę tańszych niż KIA czy nawet Skoda. Nalatałem ponad 100 tys km bez większych napraw - raczej nie jest to mocno awaryjne auto.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości